Buff Headwear Nordbron Wind X-Treme Helly Hansen
Arama
Filtrele
Kapat
RSS

Blog

Deniz Tutkusu

 

Deniz Tutkusu

 

Deniz dendiğinde aklınıza engin mavilik, muhteşem iyot kokusu, ufuk çizgisi, yakamozlar, balıklar, balıkçılar, balıkçı tekneleri, yelkenliler ve dalış gelebilir.

Dalış ülkemizde kolaylıkla yapılabilen bir spor dalı. Serbest ya da tüplü dalış olarak ikiye ayrılıyor. Serbest dalışta sadece nefesinizle birliktesiniz. Belki kendi sınırlarınızı ölçüyor belki de zıpkınla avlanıyorsunuz. Tüplü dalış ise ekipmanlarla ve eğitim alınarak yapılabiliyor.

Tüplü dalışa başlarken öncelikle discovery denilen deneme dalışı yapıyorsunuz. Deneme dalışını yaptığınızda dalışın size göre olup olmadığına kara verebilirsiniz. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu ‘nun belirlediği kriterlere göre dalış yapan merkezleri tercih edebilirsiniz. Deneme dalışına sizi rehberiniz hazırlıyor. Öncelikle dalış ekipmanlarını tanıyorsunuz. Su altında haberleşmeyi öğreniyorsunuz. Rehber sualtında tüple nefes alıp verme, maske tahliyesi, sepiye ayarı (belirli bir derinlikte asılı kalabilme),valsalva(kulak dengeleme) gibi temel dalış eğitimleri veriyor. Ardından Max 5 m derinlikte 15-20 dak. kadar dalışınızı rehberiniz eşliğinde gerçekleştiriyorsunuz. Ekipmanları Dalış merkezleri temin ediyorlar.

Dalış için gereken ekipmanlar:

*Maske

*Şnorkel

*BC Dalış yeleği

*Regülatör

*Dalış Elbisesi

*Dalış Tüpü

*Palet

*Ağırlık Kemeri

 

Dalış, bizlere spor yapmak için keyifli bir alternatif sunuyor. Dalışla denizin derinliklerine dalabilir, denizaltının muhteşem güzelliklerini keşfedebilirsiniz...

 

 

Kukuxumusu

Buff'ın en çok tercih modellerinden biri hiç kuşkusuz Kukuxumusu modelleridir. Buff'ların üzerindeki renkli, sevimli, eğlenceli çizgi karakterleri Kukuxumusu buffların tercih edilmesindeki en büyük sebep.

Kukuxumusu, İspanya'daki Bask bölgesindeki (Pamplona, Navarra) ünlü giyim ve tasarım firmalarından biri. Kukuxumusu, anlam olarak "pire öpücüğü (flea kiss)" anlamına gelmektedir.

Firma, üç arkadaş tarafından 1989'da Pamplona's San Fermín festivalinde kurulmuştur. Koşan boğalar ve matadorların resmedildiği T-shirtler satılmıştır. Kısa sürede büyüyen firma San Fermín'in simgelerinden biri haline gelmiştir. 

Ürünlerindaki mizah tarzı ile farklılık yakalayan Kukuxumusu, absurd ve populer kültürden öğeleri içermektedir.

Reflective Buff Nedir? Bisiklet ve Motorsiklet Kullanımında Önemi Nedir?

Ortasında ışığı yansıtan fosforlu bir şerit bulunan Reflective Buff® geceleri ve az ışık olan yerlerde fark edilmenizi sağlar. Bisiklet sürücüleri ve motorsiklet kullananların gece sürüşlerinde hem soğuktan korunmalarını hem de diğer sürücüler tarafından fark edilmelerini sağlar. Günün geri kalan zamanlarında da şık ve doğal desenleri ile vazgeçilmez bir aksesuar olacaktır.

 

 

Bisiklette güvenliği sağlamak için nelere dikkat edilmelidir?

Bisiklette güvenliği sağlamak için, sürüş esnasında olabileceklere karşı hazırlı olmak gerekir. Büyük şehirlerde özellikle yayalar ve arabalar siz yokmuş gibi hareket ettiği için, kendinizi sakınmalısınız. Arabaların arasından ilerlerken herhangi birinin kapısı açılabilir. Park halindeki arabaların yanından geçerken arada mesafe bırakılmalıdır. Işıklara ve kavşaklara yaklaşırken dikkat edilmelidir.

Reflective Buff Gece (150 metre uzaklıktaki) ve zayıf ışık koşullarında görülebilmenizi sağlar.

Bunun haricinde kask, reflektörlü kıyafet gibi önlemlerin alınmış olması gerekir. 

 

Buff Bandana Nasıl Bağlanır?

Buff Bandana Nasıl Bağlanır, Nasıl Giyilir ve Kullanılır?

 

 • Buff Nasıl Giyilir? Ders 1

 • Buff Nasıl Giyilir? Ders 2

 • Buff Nasıl Giyilir? Ders 3

 • Polar Buff Nasıl Giyilir?

Buff Epic Run - EpicSnow 2015

Buff Epic Run koşusu etkinliğinin kış ayağı olan, Buff Epic Snow, 1 Şubat 2015 tarihinde Vallnord'da gerçekleştirildi.

BUFF® EPIC SNOW 2015 · VALLNORD-ANDORRA
http://events.ocisport.net/ca/2015/buffa-epic-snow-28/

BUFF® EPIC RUN 2014 · BARCELONA
http://events.ocisport.net/es/2014/buffa-epic-run-19/

Amatör balıkçılık ve avcılık gibi aktivitelerde de, Buff vazgeçilmez bir aksesuardır.

Amatör balıkçılık ve avcılık gibi aktivitelerde de, Buff vazgeçilmez bir aksesuardır. Ormanda, kırda, denizde, gölde veya nehirde herkes için uygun bir Buff modeli vardır. 

Rüzgar geçirmez, nefes alabilen ve koku önleyen %100 polyester mikrofiberden üretilmektedir. Yıkandığında rengi solmaz, çok kısa zamanda kurur ve esnekliğini kaybetmez. Mikrofiber kumaşın esnek yapısı sayesinde orijinal buff boyunluk, bandana, bere vb gibi bir çok şekilde kullanılabilir.

UV Buff® modellerinde terin hızla buharlaşmasına izin veren Coolmax Extreme™ kumaş kullanılır. UV Buff®'lar zararlı UV güneş ışınlarını %95 oranında bloke eder!

Amatör Balıkçının Çantasında bulunması Gereken Malzemeler Nelerdir?

Amatör Balıkçılık

 • Yağmurluk
 • Siperli şapka ve/veya bandana
 • Eldiven
 • Çakı (çok fonksiyonlu)
 • Çakmak ve/veya kibrit
 • Kafa lambası ve yedek pil
 • Kargaburun
 • Değişik numaralarda olta ve iğneleri (bol miktarda)
 • Değişik kalınlıklarda misina (en az 5 adet 100m.)
 • Değişik ağırlıklarda kurşun (bol miktarda)
 • Değişik büyüklüklerde fırdöndü
 • Tutulacak balığa göre hazır bağlı takım (çapari, dip takımı, vs...)
 • Tutulaacak balığa göre sahte balık, kaşık, rapala, cam vs...
 • Bir kaç çeşit şamandıra
 • İlk yardım için gerekli malzemeler
 • Küçük bir şişe kolonya ve yarabandı
 • Portatif koltuk
 • Kamış sehpası
 • Yem tahtası
 • Livar
 • Kepçe
 • Termos
 • Kova
 • Boş poşet
Profesyonel Rüzgar Sörfü Birliği (PWA) Dünya Kupası 6. Ayak Yarışları

Rüzgar SörfüAlaçatı'da gerçekleştirilecek yarışlara, erkeklerde Slalom Dünya Şampiyonu ve Dünya Hız Rekortmeni Antoine Albeau ile 12 kez Dünya Şampiyonu olan Björn Dunkerbeck, kadınlarda ise 2011 Tur Lideri Sarah Quita Offringa, 2010 Dünya Şampiyonu Karin Jaggi, 2010 2. Valerie Arrighetti'nin de yer aldığı 25 ülkeden 64 erkek, 21 kadın toplam 85 sporcu katılacak. Dünya Kupası'nı takip eden Çağla Kubat, Lena Aylin Erdil ve Enes Yılmazer'in yanı sıra yarışlarda Türkiye'yi Dilara Uralp, Burçe Vardarlı ve Melek Toroman, Ertuğrul İçingir, Bora Kozanoğlu, Remzi Kocakıran'ın da aralarında yer aldığı sporcular temsil edecek.

Alaçatı'daki Çağla Kubat Windsurf Academy'de 8 Ağustos Pazartesi günü kayıt işlemlerinin ardından başlayacak Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası'nda, yarışlar 13 Ağustos Cumartesi günü ödül töreni ile sona erecek.

Vietnam'da 25 Şubat'ta start alan PWA Windsurf Dünya Kupası'nda, erkeklerde 12 kez dünya şampiyonu olma başarısı gösteren İsveçli Björn Dunkerbeck ilk sırada yer alıyor. Dunkerbick'i, Fransız Antoine Albeau ile Hollandalı Ben Van Der Steen izliyor. Enes Yılmazer ise 24. sırada bulunuyor.
Erkekler kategorisinde yarışlar Alaçatı'nın ardından Almanya'da yapılacak müsabakalarla tamamlanacak. 4 etap üzerinden yapılan bayanlar kategorisi yarışları Alaçatı'daki müsabakalarla sona erecek.

Bayanlarda Arubalı Sarah Quita Offringa birinci, Fransız Alice Arutkin ikinci, Fransız Fanny Aubet üçüncü sırada yer alıyor. Bayanlarda Lena Erdil 4. Çağla Kubat ise 5. sırada bulunuyor.

Alaçatı'da 8-13 Ağustos'taki müsabakaların 6. etabı çerçevesinde Surf&Sound Spor ve Müzik Festivali de izleyicilerle buluşacak.

Bisiklet Kaskı Nasıl Seçilir?

Önemli Kurallar

Bisiklet kaskı nasıl seçilir?A-Kabuk: Kaskın dış kısmında bulunan plastik kabuğun birkaç fonksiyonu vardır. Birincisi: Kaskı birleştirici görev görür. Bunu tahmin etmek zordur. İkincisi: Sivri olan şeylerin delmesini engeller. Örneğin; kaya, cam, ağaç dalları ve diğer şeyler. Üçüncüsü: Kafa üstü düştüğünüzde sürtünmeyi azaltarak göğsünüzün ve kafanızın daha az zarar görmesini sağlar.

B-Havalandırma: Kaskın delik sayısı ne kadar fazla olursa havalandırma o kadar iyi olur. Hava akımı kafanızı tam kaplayacak şekilde olmalıdır.

C-Siper: Kaskı alırken siperin monte edilebilme özelliğine sahip olması tercih edilir.
Siper gözlerinizi sadece çamurdan ve güneşten korumakla kalmaz aynı zamanda hava akımının yüze çarpmadan üstten geçmesini sağlar.

D-Liner (Polystyrene köpüğü): Kaskın iç kısmı yumuşak görünse de darbelere karşı çok dayanıklıdır ve kafaya uygulanan kuvvetin eşit olarak dağılmasını sağlar. Kaskın iç kısmının tam kafanıza oturacak şekilde olması gerekir.

E-Saç Adaptorü: Saçlarınız uzun ise hiç sorun değildir. Bazı kask markaları özel olarak arkada saçlar için boşluk sağlamaktadır.

F-Ağırlık: Kaskın ağırlığına daha çok yol yarışçıları dikkat ederler. Çünkü uzun yollarda boyun ağrılarına neden olabilir. Her alanda olduğu gibi ağırlık azalınca fiyat yükselir.

G-Kayış: MTB kaskı çok güçlü kayışlara sahiptir. Çünkü dağ bisikleti çok zorlu ve tehlikeli parkurlarda kullanılır. Yarış bisikletinde kayışlar ince olur çünkü onlarda görünüş daha önemlidir.

Kafanıza Tam Uyan Kask
Aşağıdaki maddelere göre kask seçmeniz tavsiye edilir:

 1. Cetveli kullanarak kulakların tam üstünden kafanızın çevresini ölçün. Arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz.
 2. Aldığınız ölçüyü kaskın kılavuzuyla karşılaştırıp, uyup uymadığına bakınız.
 3. Her kullanışınızda kaskınız tam oturmayabilir onun için içindeki süngerlerin tam oturup oturmadığını kontrol ediniz.
 4. Kaskı takarken alnınızı açık bırakmamaya çalışınız, yani kask alın tarafına kaymış olmalıdır.
 5. Kaskınızın büyüklüğü saç stilinize göre değişebilir.
 6. Çocuklarınıza kask seçerken ilerideki senelere göre seçmeyiniz. Çünkü kaskın kafaya tam oturması gerekmektedir aksi halde çok büyük zararlar meydana gelebilir.

Kaynak: Delta Bisiklet

Bisikletçinin Şehir Rehberi

Şehirde bisikletle yola çıkmaya yeni başlayanlar için çift tekeri döndürelim: Bisiklet, aksesuvarlar nereden alır? En cazibeli rotalar hangileridir? Bisiklet üstündeyken unutmamanız gerekenler...

BisikletNasıl bir bisiklet?: Bu soruyu cevaplayabilmek için ilk olarak bisikletinizi nerede kullanacağınız sorusunu cevaplamalısınız. Bisikletler dağ bisikleti, şehir bisikleti ve yarış bisikleti olarak üç ana grupta toplanıyor. Bisiklet yolu olan şehirlerde şehir bisikletleri en uygun seçenekken doğa turlarına çıkacaksanız kalın tekerlekli dağ bisikletleri daha kullanışlıdır.
Profesyonel bisikletçiler ise elbette ki ince tekerlekli yarış bisikletini tercih ediyor. Bisiklet yolları yetersiz, dört bir yanı yokuş ve çukur olan İstanbullu bisikletçiler kalın lastikli dağ bisikletiyle daha rahat bir sürüş deneyimi yaşayabilir. Öte yandan son dönemlerde şehirde yaşayan bisiklet tutkunları katlanır bisikletlere de yöneldi. Arabanın bagajına sığabilen vapurda, trende, metroda ve uçakta rahatça taşınabilen katlanır bisikletler pratik bir çözüm oluyor.

Yeni başlayanlar için bisiklet

Olmazsa olmazlar
Buff: Atkı, bandana, saç bandı, bere, toka, fular, bileklik gibi 15 farklı şekilde kullanılabilen bu dikişsiz kumaş parçası bisikletçiler için önemli bir aksesuvardır. Kaskın içine ya da boyuna takılır. Fiyatı 15 ile 50 lira arasında değişen buff, terleme sebebiyle oluşan boyun tutulmalarını engelliyor. Orijinal Buff için www.buff-tr.com
Kask ve eldiven: Tehlikelere karşı başı koruyan kask fiyatları 25 lira ile 80 lira arasında. Ellerin tahriş olmasını engelleyen eldivenlerin fiyatları ise 9 lira ile 30 lira arasında.
Kilit: Bisiklet kilitlerinin en ucuzu 9 lira, en güvenlileri ise 80 lira civarında.
Çocuk sepeti: Çocuğuyla bisiklete binmek isteyenler için bisikletin arkasına takılabilen güvenli çocuk sepetlerini 140 lira ile 250 lira arasında değişen fiyatlara bulmak mümkün.
Çanta: Bisikletin arkasına ya da önüne takılan su geçirmez çantalar bisiklet sürerken sırtçantası yükünden kurtulmanızı sağlıyor. Fiyatları ise boyutlarına göre değişmekle birlikte ortalama 40 lira.
Işık: Gece sürüşlerinin olmazsa olmazı farların pek çok çeşidi var. Genelde öne takılan ve fark edilmenizi sağlayan ön farların yanı sıra çıkabilen ve bisikletin her yanına takılabilen farlar var. Bu farları ortalama 18 liraya bulmak mümkün.

En cazibeli rotalar
Kadıköy - Pendik: Anadolu yakasının en merkezi parkurlarından, deniz manzarası eşliğinde... Hafta sonları azıcık kalabalık olsa da bisikletliler için ayrılmış şerit işleri kolaylaştırıyor.
Belgrad Ormanı: Avrupa yakasının akciğeri olarak tanımlanan Belgrad Ormanları'ndaki bisiklet parkurları hem uzun hem de huzurlu. Araç trafiğine kapalı olan parkurda bisikletle toplam 16 kilometre yol alabilirsiniz.
Kuruçeşme–Sarıyer: Kuruçeşme'den Sarıyer'e uzanan sahilde yaklaşık 17 kilometrelik bir bisiklet parkuru bulunuyor. Haftasonları kalabalık olmasına dikkat edilmesi gereken parkur boğaz manzarasıyla dikkat çekiyor.
Büyükada Büyük Tur: Özellikle bahar aylarında İstanbul'un adalarında bisiklete binmek çok keyiflidir. Bisikletle binilebilen vapurla Büyükada'ya ulaştıktan sonra 'büyük tur' diye tabir edilen parkur toplamda bir buçuk saat kadar sürüyor. Bisikletsiz gelenler adadan bisiklet kiralayabiliyorlar. Parkurun tek olumsuz yanı, bazı noktalarda toprak yolun ve yokuşların olması.
Polonezköy: Şehre yakın bir diğer huzurlu bisiklet rotası da Polonezköy'de bulunuyor. Temiz havaya önem verenler için orman içinde yaklaşık beş kilometrelik bisiklet parkuru var. Polonezköy, Türkiye Bisiklet Federasyonu'nun düzenlediği dağ bisikleti yarışlarında da parkur olarak kullanılıyor. Kısacası, zorlu yollara hazır olarak dağ bisikletinizle gidin, yoksa yolda kalırsınız...

Nerelerden alabilirsiniz
Dechatlon: İkisi İstanbul'da olmak üzere toplam altı noktada mağazası bulunan spor malzemeleri marketi Dechatlon'da bisiklete dair neredeyse her şeyi bulmak mümkün.
Bİsİklet Gezgİnİ: Üç bisikletsever tarafından Çiftehavuzlar'da açılan Bisiklet Gezgini'nde bisiklet ve ekipmanı satışının yanı
sıra bisikletle ilgili çeşitli eğitimler de veriliyor.
Bisikletcim.com: Türkiye'deki en büyük online bisiklet satış platformu olan 'Bisikletcim'de bisikletseverlerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri mümkün.
İstanbul Bisiklet: Beşiktaş , Barbaros Bulvarı'nda bulunan İstanbul Bisiklet'te bisiklete dair A'dan Z'ye tüm ihtiyaçlar bulunuyor.
Velespit: Kızıltoprak'ta bulunan Velespit 1992'den beri hizmet veriyor ve Türkiye'nin ilk bisiklet mağazası olma özelliğini taşıyor.
Haşim İşcan Geçidi: En geleneksel adres! Çocukluğu İstanbul'da geçenlerin hatırı sayılır bir kısmı ilk bisikletine burada kavuşmuştur. Nostalji için de bahane olur... Şehir bisikletleri 300-1500 lira arasında değişiyor. Dağ bisikletleri 200-1000 lira arasında. Yarış bisikletleri ise 800 liradan başlayıp 15 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Unutmayın!

1)Bisikletin gidonunu çok fazla olmamak şartıyla sıkı tutun. Avuç içlerinizde beyaz bölgeler oluşuyorsa fazla sıkıyorsunuz demektir. Sırtınızı dik tutun. Omurganız yerle yaklaşık 45 derece açı yapsın.
2)Pedallar üzerinde 'ayakta durmaya' çalışın. Seleye oturun ama ağırlığınızın tamamını seleye vermeyin.
3)Dönüşe girmeden her iki freni de kullanarak yavaşlayın. Eğer bisikletin 'sınırlarında' dönüyorsanız ön freni kullanmayın. Ön tekerleğin tüm imkânları zaten dönüş için kullanılıyordur. Eğer bu durumda bir de ön fren kullanırsanız ön tekerleğiniz -çoğu zaman kurtulmanın imkânsız olduğu- bir kayma hareketine başlayacaktır. Arka tekerlekler dönüşler sırasında biraz daha serbesttir. Bu nedenle arka frenleri kullanmak daha güvenli olacaktır.
4)Vites değiştirirken hafifçe pedal çevirmelisiniz. Pedalları çok güçlü basarsanız zinciri kırabilirsiniz.
5)Ne zaman vites değiştirmeniz gerektiğini önceden kestirip (mesela yokuş yukarı çıkarken) mecbur kalmadan değiştirin. Mecbur kaldığınızda çok geç olabilir.
6)Zincirin kırılmasını önlemek için her zaman temiz ve iyi yağlanmış olduğundan emin olun.

Haber: ECE ÇELİK / Radikal